1. Co způsobuje vznik žlučových kamenů?
Není jednoznačně objasněno, co způsobuje vznik žlučových kamenů – je to proces, který je ovlivňován rizikovými faktory, přičemž některé souvisí se stravou a životním stylem, ale některé ne je možné ovlivnit (genetické, zdravotní). Základem tvorby konkrementů je vysoký obsah cholesterolu v žluči a jeho metabolismus nebo příliš mnoho bilirubinu v žluči, důležitým faktorem je i schopnost žlučníku se vyprazdňovat. Pokud část vytvořené žluči zůstává v žlučníku, dochází ke koncentraci jejích látek (cholesterol, bilirubin, soli vápníku), které postupně krystalizují a tvoří se žlučníkové kameny.
Rizikové faktory životního stylu:
- strava: vysoký obsah tuků nebo cholesterolu, nízký obsah vlákniny, přejídání
- nadváha, obezita, málo pohybu
- prudké hubnutí a různé diety
Genetické rizikové faktory:
- ženské pohlaví (estrogen zvyšuje cholesterol, progesteron zpomaluje kontrakce žlučníku)
- věk nad 60 let
- rodinná predispozice (výskyt žlučových kamenů u přímých příbuzných)
Zdravotní rizikové faktory:
- těhotenství
- leukémie, jaterní cirhóza, srpkovitá anémie, cukrovka
- užívání některých léků s vysokým obsahem estrogenu, léky na hormonální terapii nebo na snížení cholesterolu
Chcete-li se dozvědět více o žlučových kamenech, můžete si přečíst náš článek – Žlučové kameny: co jsou a jaké mají projevy?
2. Jaké jsou možnosti léčby žlučových kamenů?
Pokud nedochází k žádným projevům žlučníkových kamenů, léčba obvykle není nutná. Problémy se žlučovými kameny většinou nastávají, když se pohnou a způsobují částečné zablokování (příležitostné epizody biliární koliky) nebo se zaseknou ve žlučových cestách, což bývá spojeno s ostrými bolestmi. Bolest roste s rozsahem blokády. Okamžitá lékařská pomoc je nutná, pokud je bolest intenzivní, trvá více než 6 hodin, spojuje se s horečkou, třesem, zežloutnutím pokožky a bílku očí.
Diagnostika cholecystolitiázy se skládá z těchto kroků a vyšetření: anamnéza (zjišťování: kdy se bolesti začaly a jaká je jejich intenzita, životní styl a stravovací návyky, jiná onemocnění, užívané léky, rodinná predispozice), klinické vyšetření (prohmatání a poklop břicha), testy (laboratorní vyšetření krve – odhalování infekce, žloutenky, pankreatitidy a jiných komplikací způsobených žlučovými kameny), zobrazovací vyšetření (zdroj zablokování)-např. ultrasonografické vyšetření žlučníku - USG (zjišťování žlučových kamenů), endoskopický ultrazvuk (identifikace menších kamenů) nebo jiné zobrazovací metody (např. – cholescintigrafie - HIDA skenování, CT , MRI, orální cholecystografie a jiné). Následnou léčbu ovlivňují klinické příznaky a průběh nemoci, složení žlučového kamene není velmi důležité. Pokud konkrementy způsobují závažné zdravotní problémy, obvykle se doporučuje odstranění kamenů s celým žlučníkem (trávicí systém funguje i bez žlučníku).
Léčba žlučových kamenů může být:
- konzervativní – při asymptomatické formě: pravidelné USG vyšetření 1x ročně, kolikovitá forma: klidový režim, hladovka, dieta, léky na uvolňování křečí p>
- endoskopické odstranění kamenů – trubicí vedenou přes hrdlo
- chirurgická – operace se doporučuje při kolikovité formě, ale i při asymptomatické formě, pokud kámen roste, je větší než 2 cm – při obou formách většinou miniinvazivním laparoskopickým postupem, není-li to možné, uplatňuje se cholecystektomie otevřenou cestou (otevření břišní dutiny). Oba typy operací se provádějí v celkové anestezii a konkrementy se odstraňují i se žlučníkem. Efektivita zákroku je vysoká. Těžké komplikace nebo úmrtí jsou vzácné.
Prevence vzniku žlučových kamenů: dodržovat zdravý životní styl (vyvážená strava – omezit potraviny s vysokým podílem tuků, konzumovat dostatek zeleniny a ovoce, jakož i jídla s vlákninou, dostatek pohybu), nevynechávat jídla během dne, vyšší hmotnost snižovat postupně.
Pokud Vás zaujalo téma žlučových kamenů a chtěli byste se o nich dozvědět ještě více, doporučujeme Vám prostudovat si následující článek a studiu zaměřené na obecné informace a na problematiku léčby žlučových kamenů.
Pokud se u vás vyskytly příznaky jako je náhlá, zesilující se krátká nebo i dlouhodobá bolest v pravé horní části břicha pod žebrovým obloukem nebo ve středu břicha, která vystřeluje. nebo do pravého ramene a návrat bolestí je v různě dlouhých časových intervalech, průjem, zácpa, nadýmání, zastavení odchodu plynů, nevolnost nebo zvracení, nechutenství, pálení žáhy, zápach z úst, říhání, pocení, horečka, zimnice, neklid, tria , rychlý tlukot srdce, nízký krevní tlak, šedá stolice, moč barvy čaje, zežloutnutí kůže kolem očí a bílek očí, svědění kůže, bledost,měli byste navštívit odborného lékaře – gastroenterologa, který diagnostikuje vaše onemocnění a určí způsob léčby. Chcete-li termín co nejdříve, můžete využít TopDoktor .